Dec 02

Mormyskatävling ”Höstdarren” 10-11/12 2016

Tunabygdens Sfk Inbjuder till Mormyskatävling på Båtstasjön i Borlänge

Lördag 10/12  Båtstasjön

Tid kl:10 – 14

Söndag 11/12 Båtstasjön  (ev. reservsjö)

Tid kl: 10 – 14

Båda tävlingarna är individuella tävlingar.

Penningpriser allt ut.

Istjockleken är 13 cm

All fisk utom gädda, regnbåge och öring räknas.

Markerade hål och fri mäskning.

Skyltat efter vägen till Mockfjärd i Båtsta.

Alla hjärtligt välkomna!

 

 

 

Okt 24

Resultat Nordic Bagging Meeting 2016

Nordic Bagging Meeting dag 1
Sektion A
Placering Namn Vikt Pegg
1 Hans-Erik Hansson 17620 gr 10
2 Tom Östlund 15700 gr 5
3 Berndt Berggren 12420 gr 8
4 Tore Helmersson 9780 gr 4
5 Jonas Gustavsson 9000 gr 3
6 Leena Wahlberg 8900 gr 6
7 Kent Lundberg 7720 gr 9
8 Kent Johansson 5680 gr 7
9 Marcus Claussen 4260 gr 1
10 Lars Wallberg 3380 gr 2
Sektion B
Placering Namn Vikt Pegg
1 Håkan Svedlund 26720 gr 6
2 Thomas Söderlund 26180 gr 10
3 Krister Bergman 24520 gr 8
4 Karl-Olov Wikström 23995 gr 5
5 Tommy Hjärtsröm 22350 gr 7
6 Joakim Laurilla 15600 gr 9
7 Russel Hopkins 13950 gr 2
8 Henry Ling 11000 gr 1
9 Tommy Sjöstran 10400 gr 4
10 Tore Eriksson 9800 gr 3
Sektion C
Placering Namn Viikt Pegg
1 Peter Eriksson 30100 gr 5
2 Leif Hagström 19420 gr 1
3 Arne Helmersson 14100 gr 8
4 Thomas Nilsson 10980 gr 4
5 Tom Rune Fjellberg 9280 gr 3
6 Olle Lundin 8840 gr 7
7 Rolf Wahlberg 6700 gr 10
8 Mikael Åslund 6600 gr 6
9 Kent Persson 3640 gr 9
10 Sören Börmark 2080 gr 2
Sektion D
Placering Namn Vikt Pegg
1 Mattias Larsson 12360 gr 9
2 Folke Andersson 8120 gr 10
3 Niklas Strengelsrud 7900 gr 3
4 Daniel Åslund 6580 gr 5
5 Björn Widerberg 6040 gr 1
6 Patrik Liss 4840 gr 4
7 Tonje Hauger 4560 gr 8
8 Markku Kalliokoski 4360 gr 6
9 Tommy Strengelsrud 3780 gr 2
10 Örjan Tengerström 1620 gr 7
Junior
1 Fredrik Härnes 7360 gr 1
Dag 2
Sektion A
Placering Namn Vikt Pegg
1 Peter Eriksson 12820 gr 9
2 Tommy Hjärtström 10660 gr 8
3 Mikael Åslund 8200 gr 3
4 Tommy Sjöstran 6420 gr 10
5 Folke Andersson 5640 gr 6
6 Tommy Strengelsrud 4900 gr 7
7 Leif Hagström 4100 gr 2
8 Kent Johansson 3140 gr 4
9 Örjan Tengerström 2660 gr 5
Sektion B
Placering Namn Vikt Pegg
1 Tom Östlund 22600 gr 1
2 Marcus Claussen 18540 gr 7
3 Tore Helmersson 18400 gr 5
4 Olle Lundin 17100 gr 4
5 Lars Wallberg 14700 gr 2
6 Jonas Gustavsson 14560 gr 9
7 Thomas Nilsson 12940 gr 8
8 Russel Hopkins 11800 gr 10
9 Sören Börmark 11600 gr 6
10 Henry Ling 7540 gr 3
Sektion C
Placering Namn Vikt Pegg
1 Håkan Svedlund 19000 gr 7
2 Arne Helmersson 12880 gr 8
3,5 Krister Bergman 9620 gr 5
3,5 Daniel Åslund 9620 gr 4
5 Rolf Wahlberg 7400 gr 1
6 Leena Wahlberg 6800 gr 10
7 Joakim Laurilla 6340 gr 3
8 Niklas Strengelsrud 6140 gr 6
9 Tom Rune Fjellberg 5940 gr 2
10 Kent Persson 2800 gr 9
Sektion D
Placering Namn Vikt Pegg
1 Berndt Berggren 12200 gr 10
2 Mattias Larsson 9000 gr 9
3 Hans-Erik Hansson 8380 gr 4
4 Patrik Liss 8080 gr 6
5 Karl-Olov Wikström 5900 gr 7
6 Tore Eriksson 4780 gr 1
7 Björn Widerberg 3540 gr 8
8 Markku Kalliokoski 3440 gr 3
9 Tonje Hauger 2940 gr 5
10 Thomas Söderlund 2720 gr 2
Junior
1 Fredrik Härnes 8880 gr 1

Okt 17

Nordic Bagging Meeting 2016

Meddelande till alla deltagare N:B:M

Som det ser ut  med vattenståndet i Söderhamnsån i år så blir ingenting sig likt.

Vattenståndet är runt en halvmeter lägre i år, det har minskat betydligt sen Mattias

körde sin tävling. Tanken med peggningen i år blir 3-sträckor ute i hamnbassängen

och 1-sträcka från första bron med macken och upp mot Sibylla den sträckan gav

bra med fisk på sista tävlingen Mattias körde.

Vi kommer att provfiska på fredag morgon från övre ändan av ån och neråt för att kolla så att det inte

har hänt att fisken har gått upp i ån. Enligt rapport så har löjorna fått vika undan, men man vet aldrig.

Upplysningsvis fick dom ca:7 kg på matchfiske i söndags mört och flior.

//Folke

Okt 12

Deltagare Nordic Bagging Meeting 2016 22-23/10 Söderhamn

Deltagare 2016 Söderhamn

 

Nordic Bagging Meeting 22-23/10 Söderhamn
Deltagare 2016
1 Peter Eriksson
2 Jonas Gustavsson
3 Marcus Claussen
4 Håkan Svedlund
5 Lars Wallberg
6 Niklas Strengelsrud
7 Tonje Hauger
8 Tommy Strengelsrud
9 Henry Ling
10 Markku Kalliokoski
11 Krister Bergman
12 Karl-Olov Wikström
13 Örjan Tengerström
14 Thomas Nilsson
15 Mattias Larsson
16 Olle Lundin
17 Kent Johansson
18 Rolf Wahlberg
19 Leena Wahlberg
20 Stig Enström
21 Bo Enström
22 Thomas Enström
23 Tore Helmersson
24 Kent Persson
25 Arne Helmersson
26 Sören Börmark
27 Tom Östlund
28 Thomas Söderlund
29 Berndt Berggren
30 Patrik Liss
31 Tommy Hjärtström
32 Hans-Erik Hansson
33 Daniel Åslund
34 Mikael Åslund
35 Tommy Sjöstrand
36 Joakim Laurilla
37 Björn Widerberg
38 Russel Hoppkins
39 Tom Rune Fjellberg
40 Tore Eriksson
41 Leif Hagström
42 Kent Lundberg
43 Folke Andersson
44
Juniorer
1 Albin Enström
2 Fredrik Härnes

Okt 02

Dalakampen Int.mete 2016 Lillstupet

Dalakampen Int.mete 2016 Lillstupet
Okt. 1
Sekt. A
1 Peter Eriksson 760 gr
2 Krister Bergman 740 gr
3 Folke Andersson 20 gr
4 Jonas Gustavsson 0 gr
Sekt. B
1 Karl-Olov Wikström 5820 gr
2 Marcus Claussen 980 gr
3 Tore Eriksson 780 gr
4 Lars Wallberg 200 gr
Okt. 2
Sekt. A
1 Folke Andersson 2400 gr
2 Karl-Olov Wikström 240 gr
3 Marcus Claussen 0 gr
4 Lars Wallberg Utgått
Sekt.B
1 Peter Eriksson 23740 gr
2 Krister Bergman 10720 gr
3 Tore Eriksson 340 gr
4 Jonas Gustavsson Utgått
Prislistan
1 Peter Eriksson 1+1=2
2 Karl-Olov Wikström 1+2=3
3 Folke Andersson 3+1=4
4 Krister Bergman 2+2=4

Sep 12

Inbjudan till Dalakampen i Internationellt mete 1-2/10

            Tunabygdens sfk Inbjuder till Dalakampen i Internationellt mete 1-2/10

Tävlingsplats blir Lillstupet i Mockfjärd.

Startavgift för 2 dagar 400 kr allt delas ut.

Anmälan till Folke på tel: 070-428 47 99 senast 30/9

Lillstupet är ett trevligt vatten med bra med Brax, Mört, Löja, Abborrar och någon Id.

Gångbara fiske metoder är Feeder, Bolo, Slider som fungerar bra, lite småfisk på metspö.

Vi fiska efter en järnvägsbank med ingen tågtrafik, lätt att ta sig ut.

Alla Hjärtligt Välkomna

 

 

Tider 1/10

Anmälan Kl: 10.00

Lottning Kl: 10.30

Mäskning Kl: 12.20

Fiske Kl: 12.30 – 17.30 ( 5-Timmar)

 

Tider 2/10

Anmälan Kl: 09.15

Lottning Kl: 09.30

Mäskning Kl: 11.20

Fiske Kl: 11.30 – 16.30 ( 5-Timmar)

Aug 14

Seriemetet deltävling 6 (6-6)

Då kör vi 6:e och sista deltävlingen i seriemetet vid Ösjön.

Start vid Ornäs båthamn onsd. 17/6

Tid: lottning kl: 17.30 vi går ut och börjar direkt slutar KL: 21.00

Valfria spön

Fri mäskning

Keepnet ett måste.

Välkomna

Aug 02

Seriemetet deltävling 5 (6)

Måndag 8/ 8 fiskar vi vid Lillstupet I Mockfjärd

Lottning Kl: 17.30 vi går ut och börjar direkt slutar Kl: 21.00

Valfria spön

Mäskning

Vi använder keepnet gäller alla deltagare!

Välkomna

Jul 30

Deltävling 4 (6) i serien

Måndag 1/8 deltävling 4 går i Främbyviken

Lottning kl:17.30 vi går ut och börjar direkt och slutar Kl: 21.00

Fria spön

Mäskning

Vi använder keepnet, gäller alla deltagare!

Välkomna

Jul 22

27/7 Deltävling 3 i serien (3-6)

Onsdag 27/7 fiskar vi i Lilla Bysjön

Start vi vedlagret, pumphuset.

Vi lottar  Kl: 17.30 vi går ut och börjar direkt. Slut kl: 21.00

Fria spön

Mäskning

Vi använder keepnet på alla våra tävlingar.

Välkomna

Tidigare inlägg «