Okt 23

Resultat Nordic Bagging Meeting 2017 21-22/10

Resultat dag 1 Nordic Bagging Meeting 2017 21/10
Sektion A
Peg Namn Vikt Plac.
1 Daniel Åslund 21240 gr 5
2 Kent Johansson 12960 gr 9
3 Krister Bergman 33540 gr 1
4 Henry Ling 9640 gr 10
5 Tom Strengelsrud 23760 gr 4
6 Karl-Olov Wikström 25680 gr 3
7 Bo Enström 18620 gr 7
8 Tom Östlund 27900 gr 2
9 Dan Käck 5100 gr 11
10 Rolf Walhberg 16540 gr 8
11 Niklas Strengelsrud 20400 gr 6
Sektion B
12 Peter Eriksson 10020 gr 7
13 Jörgen Storm 26280 gr 1
14 Lars Wallberg 13160 gr 6
15 Patrik Liss 14920 gr 4
16 Folke Andersson 8080 gr 9
17 Marcus Enström 16140 gr 3
18 Arne Helmersson 16900 gr 2
19 Björn Widerberg 14220 gr 5
20 Jamie Cool Ey 9520gr 8
21 Carina Widerberg 7940 gr 10
22 Kent Persson 7120 gr 11
Sektion C
1 Mattias Larsson 35140 gr 1
2 Russel Hopkins 19560 gr 3
3 Thomas Nilsson 12360 gr 7
4 Jonas Berglund 5320 gr 10
5 Berndt Berggren 21460 gr 2
6 Marcus Clausen 15740 gr 5
7 Stefan Swee 6300 gr 9
8 Jonas Gustavsson 13900 gr 6
9 Tonje Hauger 8020 gr 8
10 Örjan Tengerström 5280 gr 11
11 Håkan Svedlund 16880 gr 4
Sektion D
34 Olle Lundin 3940 gr
35 Tom Rune Fjellberg 4080 gr 1
36 Lars-Olov Tjäder Utgått oo
37 Anders Thureson 1960 gr 5
38 Mikael Åslund 4480 gr 8
39 Leena Wahberg 560 gr 7
40 Hans-Erik Hansson 2940 gr 3
41 Jesper Dyberg 2660 gr 4
42 Tommy Hjärtstöm 1200 gr
43 Tore Helmersson 0 12
 44  Anders  Eriksson  160 gr  9
Resultat dag 2 22/10 2017
Sektion A
Peg Namn Vikt Plac.
1 Mattias Larsson 32460 gr 1
2 Håkan Svedlund 14120 gr 8
3 Jesper Dyberg 26200 gr 2
4 Tore Helmersson 14280 gr 6
5 Henry Ling 5340 gr 11
6 Rolf Wahlberg 17280 gr 5
7 Karl-Olov Wikström 14140 gr 7
8 Marcus Enström 14000 gr 9
9 Tom Strengelsrud 20720 gr 3
10 Jörgen Storm 20240 gr 4
11 Russel Hopkins 10720 gr 10
Sektion B
12 Carina Widerberg 3320 gr 10
13 Kent Persson 7520 gr 6
14 Leena Wahlberg 780 gr 11
15 Tom Rune Fjellberg 6880 gr 8
16 Olle Lundin 11840 gr 4
17 Jonas Berglund 11420 gr 5
18 Björn Widerberg 7140 gr 7
19 Folke Andersson 4920 gr 9
20 Anders Eriksson 15680 gr 1
21 Arne Helmersson 11980 gr 3
22 Niklas Strengelsrud 15010 gr 2
Sektion C
23 Kent Johansson 1800gr 11
24 Jamie Cool Ey 11860 gr 4
25 Örjan Tengerström 6580 gr 7
26 Thomas Nilsson 2780 gr 10
27 Patrik Liss 15700 gr 3
28 Berndt Berggren 21840 gr 1
29 Krister Bergman 18060 gr 2
30 Tommy Hjärtström 6440 gr 8
31 Tommy Östlund 9640 gr 6
32 Mikael Åslund 11380 gr 5
33 Dan Käck 4100 gr 9
Sektion D
34 Peter Eriksson 20460 gr 1
35 Anders Thuresson 11460 gr 4
36 Stefan Swee 5660 gr 6
37 Lars Wallberg 2960 gr 9
38 Hans-Erik Hansson 13480 gr 2
39 Marcus Clausen 2360 gr 10
40 Jonas Gustavsson 10320 gr 5
41 Daniel Åslund 5340 gr 7
42 Tonje Hauger 5080 gr 8
43 Bo Enström 12420 gr 3

Sep 26

Deltagarlista Nordic Bagging Meeting 2017 Söderhamn

Kent

Nordic Bagging Meeting 2017 Söderhamn
1 Jonas Berglund
2 Niklas Strengelsrud
3 Tonje Hauger
4 Tommy Strengelsrud
5 M.Rune Fjellberg
6 Henry Ling
7 Krister Bergman
8 Karl-Olov Wikström
9 Örjan Tängerström
10 Thomas Nilsson
11 Tommy Hjärtström
12 Daniel Åslund
13 Mikael Åslund
14 Kent Johansson
15 Håkan Svedlund
16 Tore Helmersson
17 Arne Helmersson
18 Kent Persson
19 Tom Östlund
20 Lars Johansson
21 Jörgen Storm
22 Berndt Berggren
23 Patrik Liss
24 Thomas Söderlund
25 Lars Wallberg
26 Mattias Larsson
27 Anders Turesson
28 Hans-Erik Hansson
29 Jonas Gustavsson
30 Peter Eriksson
31 Marcus Claussen
32 Rolf Wahlberg
33 Leena Wahlberg
34 Jan-Olov Lundin
35 Bo Enström
36 Stig Enström
37 Marcus Enström
38 Björn Widerberg
39 Carina Widerberg
40 Lars-Olov  Tjäder
41 Dan Käck
42 Russel Hopkins
43 Jamie Cool Ey
44 Folke Andersson
Junior
1 Fredrik Härnes
Reserver
1
2
3  Jesper  Dyberg

Sep 07

Take-Part tävling 16-17/9 baksidan av stora Bysjön

 

Tunabygdens Sfk inbjuder till Take-Part tävling på baksidan av stora Bysjön,

                                                          16-17/9

Den här tävlingen ersätter Dalakampen eftersom det blir så tätt med andra tävlingar. För dom som inte har TP-spö, får fiska med 7 m metspö varken kortare eller längre.

O.B.S  Det råder löj-förbud på den här tävlingen

 

 

Tider: lördag 16/9

Anmälan och lottning  Kl: 11.30

Mäskning  Kl: 12.50

Fiske  Kl: 13.00 – 18.00

 

Tider: söndag 17/9

Anmälan och lottning  Kl: 09.30

Mäskning Kl. 09.50

Fiske kl: 10.00 – 15.00

 

Alla hjärtligt välkomna

Maj 20

Km i Mete 1(3)

1: km-deltävlingen i mete 1 (3)

Datum 24/5

Kl: 18-21 vi går ut 17.30 och börjar direkt

Tävlings sjö blir Lilla Bysjön

Parkering vid vedlagret

Mäskning

Fria spön

Keepnet ett måste

Väkomna

 

Maj 11

Braxcupen sista deltävlingen 3 (3)

Braxcupen sista deltävling 3 (3)

Tävlingsplats Blir Truten i Torsång onsdag 17/5

Tid Kl 18.00 – 21.00 vi går ut kl. 17.30 och börjar direkt

Fria spön

Mäskning

Keepnet

Välkomna

 

Maj 08

Braxcupen 2017 deltävling 2 (3)

Öppna braxcupen 2017 deltävling 2 (3) onsdag 10/5

Plats:  Kårtylla

Tid: Vi går ut kl: 17.30 och börjar direkt och slutar Kl: 21.00

Fria spön

Mäskning

Keepnet ett måste vi väger på plats

Välkomna

 

Apr 27

Öppna Braxcupen 2017 deltävling 1 (3)

Inbjudan till öppna Braxcupen deltävling 1 (3) 2017 05 04

Vi kommer att starta vid Truttjärn i Torsång, torsdag 4/5

Tider: kl. 18.00 – 21.00

Utgång kl: 17.30 och vi börjar att fiska direkt

Fria spön

Mäskning

OBS alla tävlingar räknas.

Keepnet måste användas vi väger på plats begränsad sträcka.

Välkomna

Apr 04

Årsmöte 11/4 2017

Inbjudan till Tunabygdens årsmöte 2017

 

Sedvanliga årsmötes förhandlingar.

 

Datum: Tisdag 11/4

Tid: kl 18.00

Plats: Bysjöns Bystuga

 

Prisutdelning

Klubben bjuder på fika

 

Alla hjärtligt Välkomna

Styrelsen

Feb 12

Resultat Mormyskafestivalen 10-12/2 2017

MORMYSKAFESTIVAL 2017 10-12/2
FREDAG 10/2 Liljan
Namn Klubb Vikt
1 Lars Wallberg Tunabygdens Sfk 5190 gr
2 Folke Andersson Tunabygdens Sfk 3780 gr
3 Peter Eriksson Tunabygdens Sfk 3210 gr
4 Thomas Axelsson Tunabygdens Sfk 3170 gr
5 Lars Jansson Falubygdens Sfk 3040 gr
5,5 Greger Carlsson Götlunda 2970 gr
5,5 Svein Kristianssen Trysil 2970 gr
8 Pavel Chalopka Mälardalen Tf 2440 gr
9 Gunnar Jansson Nordmarksfiskarna 2230 gr
10 Reijo Vuori Falubygdens sfk 2170 gr
11 Stefan Swee Falubygdens Sfk 2115 gr
12 Bo Norrström Falubygdens Sfk 2040 gr
13 Arto Jumisko Södertälje Sfk 2020 gr
14 Fredrik Härnes Nordmarksfiskarna 1800 gr
15 Sören Börmark Nordmarksfiskarna 1670 gr
16 Tore Eriksson Tunabygdens Sfk 1580 gr
17 Jimmi Bornström Mälardalen Tf 1370 gr
18 Bo Olsson Särnaharren 1150 gr
19 Hans-Olov Nilsson Nordmarksfiskarna 1130 gr
Damer
1 Britten Thoor Tunabygdens Sfk 290 gr
Lördag 11/2 Ösjön ruta 1
Namn Klubb Vikt
1 Per-Olov Liss Falubygdens Sfk 3908 gr
2 Lars Jansson Falubygdens Sfk 3298 gr
3 Pavel Chalovpka Mälardalens Tf 2962 gr
4 Mats-Arne Axelsson Sveg Sfk 2778 gr
5 Jimmy Bornström Mälardalens Tf 2638 gr
6 Bernt Forsblom Sfk Ljusnan 2636 gr
7 Pär Eriksson Tunabygdens Sfk 2582 gr
8 Thomas Axelsson Tunabygdens Sfk 2572 gr
9 Folke Andersson Tunabygdens Sfk 2364 gr
10 Bo Norrström Falubygdens Sfk 2324 gr
11 Börre Omang Grängesfirren 2202 gr
12 Gunnar Jansson Nordmarksfiskarna 1962 gr
13 Eva Mörlin Grängesfirren 1918 gr
14 Marino Sanvincenti Alingsås Sfff 1896 gr
15 Peter Eriksson Tunabygdens Sfk 1856 gr
16 Greger Carlsson Götlunda 1818 gr
17 Leif Lind Sfk Ljusnan 1622 gr
18 Magnus Svensson Grycksbo 1618 gr
19 Kent Lundberg Gästrikarna 1560 gr
20 Peter Lind Sfk Ljusnan 1516 gr
21 Stefan Swee Falubygdens Sfk 1420 gr
22 Fredrik Härnes Nordmarksfiskarna 1186 gr
23 Lars Wallberg Tunabygdens Sfk 1168 gr
24 Reijo Vuori Falubygdens Sfk 1162 gr
25 Markku Kalliokoski Gästrikarna 1130 gr
26 Elver Mellgren Sveg Sfk 956 gr
27 Cecilia Larsson Gästrikarna 884 gr
28 Robert Lindfors Mälardalens Tf 874 gr
29 Sören Börmark Nordmarksfiskarna 812 gr
30 Magnus Herov Gästrikarna 740 gr
31 Hans-Olov Nilsson Nordmarksfiskarna 508 gr
32 Inger Pettersson Sfk Ljusnan 182 gr
33 Britten Thoor Tunabygdens Sfk 56 gr
Söndag 12/2 Ösjön Ruta 2
Namn Klubb Vikt
1 Folke Andersson Tunabygdens Sfk 3718 gr
2 Greger Carlsson Götlunda 3382 gr
3 Peter Lind Sfk Ljusnan 2878 gr
4 Börre Omang Grängesfirren 2726 gr
5 Thomas Axelsson Tunabygdens Sfk 2632 gr
6 Mats-Arne Axelsson Sveg Sfk 2556 gr
7 Lars Jansson Falubygdens Sfk 2296 gr
8 Tore Eriksson Tunabygdens Sfk 2082 gr
9 Per-Olov Liss Falubygdens Sfk 2052 gr
10 Pavel Chalovpka Mälardalens Tf 1998 gr
11 Elver Mellgren Sveg Sfk 1922 gr
12 Magnus Herov Gästrikarna 1876 gr
13 Jimmi Bornström Mälardalens Tf 1484 gr
14 Kent Lundberg Gästrikarna 1376 gr
15 Pär Eriksson Tunabygdens Sfk 1354 gr
16 Gunnar Jansson Nordmarksfiskarna 1260 gr
17 Bo Norrström Falubygdens Sfk 1240 gr
18 Leif Lind Sfk Ljusnan 1234 gr
19 Peter Eriksson Tunabygdens Sfk 1204 gr
20 Marino Sanvincenti Alingsås Sff 1068 gr
21 Bernt Forsblom Sfk Ljusnan 1062 gr
22 Cecilia Larsson Gästrikarna 1060 gr
23 Magnus Svensson Grycksbo 1040 gr
24 Bengt Forsblom Sfk Ycklaren 1006 gr
25 Bo Olsson Särnaharrens Sfk 984 gr
26 Sören Börmark Nordmarksfiskarna 920 gr
27 Stefan Swee Falubygdens Sfk 790 gr
28 Fredrik Härnes Nordmarksfiskarna 754 gr
29 Inger Pettersson Sfk Ljusnan 746 gr
30 Erkki Lyly Mälardalens Tf 736 gr
31 Reijo Vuori Falubygdens Sfk 656 gr
32 Hans-Olov Nilsson Nordmarksfiskarna 648 gr
33 Markku Kalliokoski Gästrikarna 638 gr
34 Eva Mörlin Grängesfirren 622 gr
35 Lars Wallberg Tunabygdens Sfk 364 gr
36 Britten Thoor Tunabygdens Sfk 316 gr
37 Marthina Olsson Särnaharrens Sfk 286 gr
38 Magdalena Filipsson Mälardalens Tf 266 gr

Jan 25

Mormyskafestival 2017

Tunabygdens Sfk

Inbjuder till 2017 års Mormyska-festival på Ösjön 10-11-12/2  2017

O.B.S Tävlingen ingår i Pimpelsport Mormyska Cup

 

Fredag 10/2 fiskar vi Mormyska på. O.B.S förtävlingen är flyttad till Sjön Liljan vid Hinsnoret. skyltat efter vägen mot Hinsnoret.

Tävlingstid: 11.00 – 15.00. Stort bestånd utav Abborre – Mört – Brax

Startavgift: 100 kr Penningpriser.

 

Lördag 11/2 fiskar vi Mormyska på Ösjön i ruta ett (1) vid båthamnen stort bestånd av Abborre – Mört – Braxen – Gärs

Tävlingstid: 10.00 – 15.00

Startavgift: 100 kr Penningpriser.

Söndag 12/2 fiskar vi Mormyska på Ösjön i ruta två (2) vid båthamnen fiskebestånd lika som ovanstående.

Tävlingstid: 10.00 – 15.00

Startavgift : 100 kr

Stort varuprisbord.

Alla tävlingar fiskas som individuella tävlingar

Försäjling av korv, och dricka, ärtsoppa kommer också att serveras på söndags tävlingen.

Mormyska regler: Begränsat område, ett hål får markeras, mäskning tillåten, tillåtna beten, Maggot – Pinkes – Metmask och Bloodworms. All fisk räknas. Förutom Gös och Gädda som är undantagen.

 

Skyltat från vägen mellan Ornäs och Torsång

Upplysningar lämnas av Folke Andersson: 070-428 47 99

Hjärtligt välkomna

Till tre trevliga fiskedagar

Huvudsponsor: Vestlis Fiske och Fritid  Borlänge – Djurås och Metebutiken

 

Tidigare inlägg «