Jan 08

Dalarnas Dm sjön Liljan Deltävl. 7-8/1 (4) 2017

Dalarnas DM i Mormyska deltävling 1-2 (4)
Liljan Hinsnoret 7/1 2017
Herr senior
1 Johan Axelsson Trosa Sfk 3222 gr
2 Thomas Axelsson Tunabygdens Sfk 2906 gr
3 Peter Eriksson Tunabygdens Sfk 2446 gr
4 Johan Kindlund Trosa Sfk 2418 gr
5 Tomas Enström Älvkrokens Sfk 2376 gr
6 Magnus Westlund Trosa Sfk 2190 gr
7 Greger Carlsson Götlunda 1834 gr
8 Pär Eriksson Tunabygdens Sfk 1558 gr
9 Börre Omang Grängesfirren 0 gr
Herr Veteran
1 Per-Olof Liss Falubygdens Sfk 4838 gr
2 Folke Andersson Tunabygdens Sfk 3172 gr
3 Stig Enström Älvkrokens Sfk 2632 gr
4 Reijo Vouri Falubygdens Sfk 2658 gr
5 Bo Norrström Falubygdens Sfk 2614 gr
6 Lars Jansson Falubygdens Sfk 2404 gr
7 Percy Bristam Trosa Sfk 1950 gr
8 Tore Eriksson Tunabygdens Sfk 1708 gr
9 Lars Wallberg Tunabygdens Sfk o gr
Dam senior
1 Eva Mörlin Grängesfirren 2282 gr
Dam Veteran
1 Britten Thoor Tunabygdens Sfk 392 gr
Liljan norra delen 8/1 2017
Herr Senior
1 Peter Eriksson Tunabygdens Sfk 5062 gr
2 Johan Axelsson Trosa Sfk 4784 gr
3 Magnus Westlund Trosa Sfk 3562 gr
4 Johan Kindlund Trosa Sfk 3530 gr
5 Thomas Axelsson Tunabygdens Sfk 3466 gr
6 Pär Eriksson Tunabygdens Sfk 1754 gr
Herr Veteran
1 Reijo Vouri Falubygdens Sfk 4612 gr
2 Per-Olof Liss Falubygdens Sfk 3200 gr
3 Folke Andersson Tunabygdens Sfk 2944 gr
4 Bo Norrström Falubygdens Sfk 2618 gr
5 Stig Enström Älvkrokens Sfk 2416 gr
6 Lars Jansson Falubygdens Sfk 2344 gr
7 Percy Bristam Trosa Sfk 2062 gr
8 Tore Eriksson Tunabygdens Sfk 1430 gr
9 Lars Wallberg Tunabygdens Sfk 1324 gr
Dam Veteran
1 Britten Thoor Tunabygdens Sfk 1102 gr

Jan 01

Dalarnas öppna DM deltävling 1 – 2 (4) i Mormyska 7-8/1 2017

Tunabygdens Sfk inbjuder till öppet Dm i Mormyska på sjön Liljan Mellan Borlänge – Falun

Deltävling 1 – 2 (4)

Skyltat efter vägen mot Hinsnoret

Vanliga Mormyskaregler

Gädda och Gös räknas inte

Deltävling 1 fiskas i södra änden av sjön vid Hinsnoret

 

Tider 7/1

Start kl:10.00  vid Hinsnoret

Slut kl:14.00

Utgång 15.min.

 

Tider 8/1

Start kl:10.00  vid Liljans gård

Slut kl:14.00

Utgång 15 min.

 

Välkomna

Jan 01

Inbjudan Nordic Bagging Metting

INBJUDAN NORDIC BAGGING MEETING 2017

Tunabygdens Sfk inbjuder till Internationellt mete i  Söderhamnsån 21-22/10 2017

Förskottsbetalning 500 kr  till Pg. 63 61 58 – 8  Bindande anmälan max 44 deltagare vid överbokning pengarna tillbaka. Eller om ni vill stå kvar som reserv och återbetalning senare. 1 junior klass med max 5 deltagare 200 kr för två deltävlingar. OBS: Vi har ingen vuxen i år som kan ställa upp, så där gäller föräldraransvar.Juniorerna kommer att sitta nedanför sista bron. Juniorerna kommer att tävla  5 tim. ev.kortare.

Tävlingarna fiskas som två individuella tävlingar med prisutdelning efter varje tävling.

Vandringspokal efter första tävlingen.

Tider dag 1

Anmälan: Kl. 08.30

Lottning:  Kl. 09.00

Mäskning: Kl. 10.50

Start:        Kl. 11.00

Slut:          Kl. 16.00

Tider dag 2

Anmälan:  Kl. 07.30

Lottning:   Kl. 08.00

Mäskning: Kl. 09.50

Start:         Kl. 10.00

Slut:           Kl. 15.00

Sponsor Metebutiken

Dec 18

Dalakampen i Mormyska Balltjärn 17-18/12 2012

Dalakampen i Mormyska Balltjärn 17-18/12 2016
17-dec
1 Börre Omang Grängesfirren 1342 gr
2 Folke Andersson Tunabygdens Sfk 1234 gr
3 Peter Eriksson Tunabygdens Sfk 1098 gr
4 Tore Eriksson Tunabygdens Sfk 842 gr
5 Russel Hoppkins Tunabygdens Sfk 834 gr
6 Greger Carlsson Götlunda 748 gr
7 Reijo Vuori Skräddarbacken 712 gr
8 Magnus Andersson Götlunda 698 gr
9 Rolf Wahlberg Jakobsbergs Sfk 568 gr
10 Leena Wahlberg Jakobsbergs Sfk 544 gr
11 Britten Thoor Tunabygdens Sfk 458 gr
12 Eva Mörlin Grängesfirren 456 gr
13 Bert Åkerblom Jakobsbergs Sfk 452 gr
14 Erkki Lyly Mälardalens Tf 386 gr
15 Jimmi Bornström Mälardalens Tf 324 gr
18-dec
1 Lars Jansson Falubygdens Sfk 1172 gr
2 Börre Omang Grängesfirren 1068 gr
3 Folke Andersson Tunabygdens Sfk 1012 gr
4 Tore Eriksson Tunabygdens Sfk 900 gr
5 Reijo Vuori Skräddarbacken 862 gr
6 Eva Mörlin Grängesfirren 848 gr
7 Bert Åkerblom Jakobsbergs Sfk 836 gr
8 Leena Wahlberg Jakobsbergs Sfk 572 gr
9 Rolf Waklberg Jakobsbergs Sfk 560 gr
10 Bo Norrström Falubygdens Sfk 550 gr
11 Britten Thoor Tunabygdens Sfk 154 gr

Dec 11

Dalakampen i Mormyska 17-18/12 2016

Tunabygdens Sfk inbjuder till Dalakampen i Mormyska på Balltjärn i Mockfjärd    (Sjön ligger bakom Moelvens sågverk)

 

Tider Lördag 17/12 och söndag 18/12  kl:10.00  – 14.00  båda dagarna

Båda tävlingarna fiskas som individuella tävlingar.

Vanliga Mormyska regler.

Vi fiskar efter Brax, Mört och Abborre.

Välkomna

Dec 11

Höstdarren Mormyska 10-11/12 2016 Båtstasjön

Resultat Höstdarren Mormyska
Båtstasjön 10/12 2016
1 Arto Jumisko Södertälje Sfk 1816 gr
2 Folke Andersson Tunabygdens Sfk 1646 gr
3 Timo Jumisko Södertälje Sfk 1338 gr
4 Peter Eriksson Tunabygdens Sfk 788 gr
5 Pavel Chalovpka Mälardalen Tf 784 gr
6 Lars Wallberg Tunabygdens Sfk 726 gr
7 Rejo Vuori 726 gr
8 Tore Eriksson Tunabygdens Sfk 512 gr
9 Pilo Lindstrand Eskilstuna 472 gr
10 Tommy Byström Eskilstuna 462 gr
11 Jimmi Bornström Mälardalen Tf 436 ggr
12 Greger Carlsson Götlunda 418 gr
13 Pierre Welander Mälardalen Tf 314 gr
14 Thomas Axelsson Tunabygdens Sfk 302 gr
15 Per Lundgren Eskilstuna 284 gr
Damer
1 Britten Thoor Tunabygdens Sfk 594 gr
2 Gunilla Lundgren Eskilstuna 434 gr
Båtstasjön 11/12 2016
1 Timo Jumisko Södertälje Sfk 1992 gr
2 Börre Omang Grängesfirren 1432 gr
3 Arto Jumisko Södertälje Sfk 1100 gr
4 Folke Andersson Tunabygdens Sfk 1070 gr
5 Reijo Vuori 818 gr
6 Markku Kalliokoski Gästrikarna 546 gr
7 Thomas Axelsson Tunabygdens Sfk 516 gr
8 Lars Wallberg Tunabygdens Sfk 482 gr
9 Per Lundgren Eskilstuna 458 gr
10 Pilo Linstrand Eskilstuna 354 gr
11 Peter Eriksson Solstadsfiskarna 338 gr
12 Tommy Byström Eskilstuna 234 gr
13 Jimmi Bornström Mälardalens Tf 204 gr
14 Magnus Herov Gästrikarna 184 gr
Damer
1 Eva Mörlin Grängesfirren 804 gr
2 Gunilla Lundgren Eskilstuna 36 gr
3 Britten Thoor Tunabygdens Sfk 0 gr

Dec 02

Mormyskatävling ”Höstdarren” 10-11/12 2016

Tunabygdens Sfk Inbjuder till Mormyskatävling på Båtstasjön i Borlänge

Lördag 10/12  Båtstasjön

Tid kl:10 – 14

Söndag 11/12 Båtstasjön  (ev. reservsjö)

Tid kl: 10 – 14

Båda tävlingarna är individuella tävlingar.

Penningpriser allt ut.

Istjockleken är 13 cm

All fisk utom gädda, regnbåge och öring räknas.

Markerade hål och fri mäskning.

Skyltat efter vägen till Mockfjärd i Båtsta.

Alla hjärtligt välkomna!

 

 

 

Okt 24

Resultat Nordic Bagging Meeting 2016

Nordic Bagging Meeting dag 1
Sektion A
Placering Namn Vikt Pegg
1 Hans-Erik Hansson 17620 gr 10
2 Tom Östlund 15700 gr 5
3 Berndt Berggren 12420 gr 8
4 Tore Helmersson 9780 gr 4
5 Jonas Gustavsson 9000 gr 3
6 Leena Wahlberg 8900 gr 6
7 Kent Lundberg 7720 gr 9
8 Kent Johansson 5680 gr 7
9 Marcus Claussen 4260 gr 1
10 Lars Wallberg 3380 gr 2
Sektion B
Placering Namn Vikt Pegg
1 Håkan Svedlund 26720 gr 6
2 Thomas Söderlund 26180 gr 10
3 Krister Bergman 24520 gr 8
4 Karl-Olov Wikström 23995 gr 5
5 Tommy Hjärtsröm 22350 gr 7
6 Joakim Laurilla 15600 gr 9
7 Russel Hopkins 13950 gr 2
8 Henry Ling 11000 gr 1
9 Tommy Sjöstran 10400 gr 4
10 Tore Eriksson 9800 gr 3
Sektion C
Placering Namn Viikt Pegg
1 Peter Eriksson 30100 gr 5
2 Leif Hagström 19420 gr 1
3 Arne Helmersson 14100 gr 8
4 Thomas Nilsson 10980 gr 4
5 Tom Rune Fjellberg 9280 gr 3
6 Olle Lundin 8840 gr 7
7 Rolf Wahlberg 6700 gr 10
8 Mikael Åslund 6600 gr 6
9 Kent Persson 3640 gr 9
10 Sören Börmark 2080 gr 2
Sektion D
Placering Namn Vikt Pegg
1 Mattias Larsson 12360 gr 9
2 Folke Andersson 8120 gr 10
3 Niklas Strengelsrud 7900 gr 3
4 Daniel Åslund 6580 gr 5
5 Björn Widerberg 6040 gr 1
6 Patrik Liss 4840 gr 4
7 Tonje Hauger 4560 gr 8
8 Markku Kalliokoski 4360 gr 6
9 Tommy Strengelsrud 3780 gr 2
10 Örjan Tengerström 1620 gr 7
Junior
1 Fredrik Härnes 7360 gr 1
Dag 2
Sektion A
Placering Namn Vikt Pegg
1 Peter Eriksson 12820 gr 9
2 Tommy Hjärtström 10660 gr 8
3 Mikael Åslund 8200 gr 3
4 Tommy Sjöstran 6420 gr 10
5 Folke Andersson 5640 gr 6
6 Tommy Strengelsrud 4900 gr 7
7 Leif Hagström 4100 gr 2
8 Kent Johansson 3140 gr 4
9 Örjan Tengerström 2660 gr 5
Sektion B
Placering Namn Vikt Pegg
1 Tom Östlund 22600 gr 1
2 Marcus Claussen 18540 gr 7
3 Tore Helmersson 18400 gr 5
4 Olle Lundin 17100 gr 4
5 Lars Wallberg 14700 gr 2
6 Jonas Gustavsson 14560 gr 9
7 Thomas Nilsson 12940 gr 8
8 Russel Hopkins 11800 gr 10
9 Sören Börmark 11600 gr 6
10 Henry Ling 7540 gr 3
Sektion C
Placering Namn Vikt Pegg
1 Håkan Svedlund 19000 gr 7
2 Arne Helmersson 12880 gr 8
3,5 Krister Bergman 9620 gr 5
3,5 Daniel Åslund 9620 gr 4
5 Rolf Wahlberg 7400 gr 1
6 Leena Wahlberg 6800 gr 10
7 Joakim Laurilla 6340 gr 3
8 Niklas Strengelsrud 6140 gr 6
9 Tom Rune Fjellberg 5940 gr 2
10 Kent Persson 2800 gr 9
Sektion D
Placering Namn Vikt Pegg
1 Berndt Berggren 12200 gr 10
2 Mattias Larsson 9000 gr 9
3 Hans-Erik Hansson 8380 gr 4
4 Patrik Liss 8080 gr 6
5 Karl-Olov Wikström 5900 gr 7
6 Tore Eriksson 4780 gr 1
7 Björn Widerberg 3540 gr 8
8 Markku Kalliokoski 3440 gr 3
9 Tonje Hauger 2940 gr 5
10 Thomas Söderlund 2720 gr 2
Junior
1 Fredrik Härnes 8880 gr 1

Okt 17

Nordic Bagging Meeting 2016

Meddelande till alla deltagare N:B:M

Som det ser ut  med vattenståndet i Söderhamnsån i år så blir ingenting sig likt.

Vattenståndet är runt en halvmeter lägre i år, det har minskat betydligt sen Mattias

körde sin tävling. Tanken med peggningen i år blir 3-sträckor ute i hamnbassängen

och 1-sträcka från första bron med macken och upp mot Sibylla den sträckan gav

bra med fisk på sista tävlingen Mattias körde.

Vi kommer att provfiska på fredag morgon från övre ändan av ån och neråt för att kolla så att det inte

har hänt att fisken har gått upp i ån. Enligt rapport så har löjorna fått vika undan, men man vet aldrig.

Upplysningsvis fick dom ca:7 kg på matchfiske i söndags mört och flior.

//Folke

Okt 12

Deltagare Nordic Bagging Meeting 2016 22-23/10 Söderhamn

Deltagare 2016 Söderhamn

 

Nordic Bagging Meeting 22-23/10 Söderhamn
Deltagare 2016
1 Peter Eriksson
2 Jonas Gustavsson
3 Marcus Claussen
4 Håkan Svedlund
5 Lars Wallberg
6 Niklas Strengelsrud
7 Tonje Hauger
8 Tommy Strengelsrud
9 Henry Ling
10 Markku Kalliokoski
11 Krister Bergman
12 Karl-Olov Wikström
13 Örjan Tengerström
14 Thomas Nilsson
15 Mattias Larsson
16 Olle Lundin
17 Kent Johansson
18 Rolf Wahlberg
19 Leena Wahlberg
20 Stig Enström
21 Bo Enström
22 Thomas Enström
23 Tore Helmersson
24 Kent Persson
25 Arne Helmersson
26 Sören Börmark
27 Tom Östlund
28 Thomas Söderlund
29 Berndt Berggren
30 Patrik Liss
31 Tommy Hjärtström
32 Hans-Erik Hansson
33 Daniel Åslund
34 Mikael Åslund
35 Tommy Sjöstrand
36 Joakim Laurilla
37 Björn Widerberg
38 Russel Hoppkins
39 Tom Rune Fjellberg
40 Tore Eriksson
41 Leif Hagström
42 Kent Lundberg
43 Folke Andersson
44
Juniorer
1 Albin Enström
2 Fredrik Härnes

Tidigare inlägg «

» Senare inlägg